A vadászokra sokan úgy tekintenek, mint kegyetlen gyilkosokra, akik aranyos őzikéket és nyuszikat öldösnek, kizárólag saját kedvükre. Mi sem állhatna távolabb ettől a feltételezéstől. A valóság ugyanis az, hogy a vadászok óvják, védik a természetet és szabályozott keretek között igyekeznek fenntartani az élővilág egyensúlyát.
Az ember és a természet közti kapcsolat évszázadok óta meghatározó szerepet játszik a mindennapokban. Napjainkban kiemelt fontosságú a fenntartható fejlődés és a természetvédelem, és bár elsőre ellentmondásnak tűnhet, valójában a vadászoknak és a természetvédelemnek közös célja, érdekei vannak, melyek a biodiverzitás megőrzésére és az élővilág fenntarthatóságára összpontosítanak.
Az igazi vadászok nem pusztán a zsákmányra összpontosítanak, hanem a természet szépségére és törékenységére is figyelmet fordítanak. A vadászok tisztelik a természetet és az állatokat, és felismerik, hogy a vadászatnak etikai alapokra kell épülnie.
A legfontosabb szerepük a természetben az egyensúlyra törekvés, ennek pedig része az állományszabályozás. Az erdők és mezők természetes egyensúlyának fenntartása érdekében szükséges ugyanis a vadpopulációk szabályozása.
Ha valamilyen állatfaj állománya túlzottan elszaporodik, az káros hatással lehet a növényekre, és más állatfajokra. A ritkítás mellett pedig olyan eszközökkel is bírnak, ami egyes fajok elszaporodását, az állomány felduzzasztását eredményezi. Ilyen az etetés, a búvóhelyek kialakítása, és az adott faj ellenségeinek ritkítása.
A vadászoknak azonban megfelelő képzésre és felkészültségre van szükségük ahhoz, hogy ezt a szerepet betöltsék, ezért is kiemelkedő fontosságú vadászképzés. A vadászképzés során nemcsak az alapvető vadászati készségeket és biztonsági előírásokat tanítják meg a hallgatóknak, hanem az etikus vadászat alapjait is.
Olyan ismereteket, melyek segítenek megérteni az állatok viselkedését, a vadászati technikákat és az ökológiai összefügéseket.
A vadászok szerepe igen fontos a természetvédelemben, hisz részt vesznek az élőhelyek fenntartásában és helyreállításában, valamint az invazív fajok elleni küzdelemben.